Деякі деталі заповнення податкових накладних
Пропонуємо огляд окремих особливостей заповнення нової ПН з урахуванням роз’яснень контролюючих органів.
1. Як правильно визначити код послуги за ДКПП у податковій накладній?
При визначенні кодів товару за УКТ ЗЕД та коду послуги за ДКПП важливо пам’ятати, що згадані класифікатори, як УКТ ЗЕД, так і ДКПП, узгоджені із класифікацією видів економічної діяльності за КВЕД.
Згідно визначення, наведеного у Національному класифікаторі України КВЕД, «Продукція - це результат економічної діяльності. Це загальний термін, який використовують як для позначення товарів, так і послуг». Також сказано, що «продукція/послуга - це результат окремого виду економічної діяльності відповідно до КВЕД, тобто кожному угрупованню видів економічної діяльності за КВЕД на ієрархічних рівнях "секція - клас" відповідає угруповання (одне чи кілька) продукції, яка є результатом його виконання».
Таким чином, зазначаючи у податковій накладній код послуги, переконайтесь, що він відповідає кодові виду діяльності підприємства за КВЕД.
Про це, зокрема, йдеться у консультації, розміщеній на веб-сторінці ГУ ДФСУ у Дніпропетровській області.
2. Коли можна не вказувати коди УКТ ЗЕД?
Код товару згідно з УКТ ЗЕД, а для послуг - код послуги згідно з ДКПП, не зазначаються у разі складання податкових накладних не за операціями з постачання товарів/послуг, а з метою нарахування податкових зобов’язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 Кодексу та/або статті 199 Кодексу (за товарами/послугами, необоротними активами, під час придбання або виготовлення яких суми податку були включені до складу податкового кредиту, у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для використання чи починають використовуватися в неоподатковуваних операціях).
Таке роз’яснення міститься у листі ДФСУ від 20.01.2017 р. № 1312/7/99-99-15-03-02-17 «Про особливості складання податкових накладних, починаючи з 1 січня 2017 року».
3. Який код слід вказувати у податковій накладній при здійсненні операцій з переробки давальницької сировини – код УКТ ЗЕД виготовленого з такої сировини товару чи код послуги з переробки за ДКПП?
При здійсненні операцій з переробки давальницької сировини, що відповідають визначеним у пп. 14.1.134 Податкового кодексу, право власності на сировину і на вироблену з неї готову продукцію належить замовникові на всіх етапах, тому операції з передачі сировини виконавцеві для переробки і передачі виконавцем готової продукції замовникові не є постачанням і, відповідно, не є й об'єктом обкладення ПДВ (пп. 14.1.191, п. 185.1 ПКУ). Виконавець послуг з переробки давальницької сировини нараховує податкові зобов'язання на вартість послуг з переробки давальницької сировини, тому в ПН слід зазначити код послуги згідно з ДКПП. Такі роз’яснення надано податківцями у категорії 101.06 ЗІР та листі ДФС від 16.02.17 р. № 3238/6/99-95-42-02-15.
При визначенні конкретного коду ДКПП пам’ятайте про взаємозв’язок класифікаторів КВЕД, УКТ ЗЕД та ДКПП, про що ми писали в п.1. У нагоді стануть також Методологічні основи та пояснення до позицій Класифікації видів економічної діяльності КВЕД-2010, затверджені наказом Держкомстату від 23.12.2011 № 396, зокрема розділ 3.3, який описує правила класифікації специфічних видів діяльності, у тому числі – «Види діяльності, що виконуються за винагороду або на основі контракту, залучення зовнішніх ресурсів». http://www.ukrstat.gov.ua/klasf/st_kls/op_kved.htm
4. Які коди вказувати у ПН, коли товар продається в наборі чи комплекті - код УКТ ЗЕД кожного окремого елементу набору чи код УКТ ЗЕД комплекту?
Податківці в ЗІР (категорія 101.17) радять у податкових накладних на постачання товарів у наборі/комплекті розписувати номенклатуру товарів, що входять у набір/комплект, із зазначенням їх кодів УКТ ЗЕД (10-значного для підакцизних товарів і не менше 4 знаків для інших).
5. Який порядок зазначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД в підсумковій податковій накладній
Відповідь на це питання містить роз’яснення, опубліковане на офіційному веб-сайті ДФС у Дніпропетровській області. У верхній лівій частині податкової накладної, яка складається за щоденними підсумками операцій, робиться відповідна помітка «X» і зазначається тип причини «11», у рядку «Отримувач (покупець)» зазначається «Неплатник», а в рядку «Індивідуальний податковий номер покупця» відображається умовний ІПН «100000000000» (п. 8 та п. 12 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну України від 31.12.2015 р. №1307).
У графі «Номенклатура постачання товарів/послуг продавця» податкової накладної платник податку згруповує товари/послуги за групами, що відповідають певному коду товару згідно з УКТ ЗЕД/коду послуги згідно з ДКПП. При цьому графи 4, 5, 6 та 7 не заповнюються.
При цьому, крім випадків постачання підакцизних товарів і товарів, увезених на митну територію України, платник має право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з ДКПП не повністю, але не менш ніж чотири перших цифри відповідного коду.
Податківці нагадують, що неправильне визначення реквізиту «код товару згідно з УКТ ЗЕД» зведеної податкової накладної, складеної на неплатника ПДВ, може бути причиною неприйняття такої податкової накладної в електронному вигляді.
6. Який код зазначати в податковій накладній в разі постачання теплової енергії?
На офіційному веб-сайті ДФС у Дніпропетровській області розміщено роз’яснення, згідно якого в податковій накладній, складеній у разі постачання теплової енергії, яке здійснюється на підставі договору купівлі-продажу, потрібно вказувати умовний код товару «00401», передбачений для теплової енергії у Переліку умовних кодів, оприлюдненому на офіційному веб-сайті ДФСУ України.
На думку податківців, відображення в податкових накладних коду послуги 3530 «Постачання пари та кондиційованого повітря» згідно з ДКПП не відповідає нормам чинного податкового законодавства, оскільки відповідно до положень ПКУ операції з постачання теплової енергії визначено як «постачання товарів».
2160